Roxette

   Jejich hudbu mám prostě rád.

   Pro více informací navštivte www.roxette.cz.

   Navštivte oficiální stránky www.roxette.se.

Vznik skupiny a první album

   Per a Marie se přátelili už od roku 1979. On vedl úspěšnou rockovou skupinu Gyllene Tider. Ona hrála v dívčí skupině Mammas Barn.

   Ale všechno to začalo až na přelomu let 1985/86. Po rozpadu Gyllene Tider se začal rozjíždět projekt ROXETTE (název písně od britské skupiny Dr. Feelgood, která hrála v polovině sedmdesátých let, také švédské dívčí jméno).

   Perův manažer Rolf Nygren doporučil, aby pro píseň Never Ending Love angažoval ženský hlas. A tak si Per vybral Marii, která s více jak 300 tisíci prodanými alby patřila již v té době mezi hvězdy švédské muziky. Vzniklo duo, které mělo v příštích letech dobýt svět populární hudby a navázat tak na skvělé úspěchy slavné skupiny ABBA.

   První album Pearls of Passion vyšlo v roce 1986 s titulní písní Never Ending Love, k níž natočili svůj úplně první videoklip. Ve Švédsku zaznamenali obrovský úspěch, získali platinovou desku a dva singly získaly zlato. Uskutečnilo se také první turné, prozatím jen po Švédsku. Ale okolní svět o nich příliš nevěděl, neboť album bylo vydáno pouze v jejich rodné zemi a Kanadě.

   V roce 1987 natočili ještě remix prvého alba pod názvem Dance Passion, jež dosáhlo velkých úspěchů hlavně ve Švédsku, Norsku, Finsku a Dánsku.

Průlom s Look Sharp!

   Toto album se ve Švédsku na tři měsíce usadí na vrcholku hitparády a s půl miliónem prodaných nosičů je po albu Abby "The Album" druhou nejprodávanější deskou historie.

   A co svět?

   Za to všechno může student z USA! Toho při jeho studijní cestě po Švédsku, zaujaly ho skladby natolik, že po návratu domů donesl zakoupený singl The Look do několika rádií a doporučil ho odvysílat (moderátory byl uveden jako "letní pohlednice ze Švédska").

Posluchačská odezva byla bouřlivá a píseň se okamžitě rozšířila přes další rozhlasové stanice po celých Spojených státech. Nakonec se stala osmým nejúspěšnějším singlem roku v USA, a to i přesto, že neexistovala oficiální americká nahrávací smlouva a nahrávka se šířila výše popsaným způsobem! Nakonec skladbu pod svá křídla přijala americká EMI.

   Paradoxem je, že se Roxette nejdříve proslavili za oceánem a teprve potom doma v Evropě.

   Singl The Look se stal nejprodávanějším v 25 zemích světa a následně vydané album Look Sharp! také. K tomu pomohly i další singly z tohoto alba jako Dressed For Success, Dangerous, Changes nebo Listen To Your Heart. Posledně jmenovaná skladba zaznamenala obrovský úspěch v USA. Úspěšný rok 1989 ukončí Roxette neméně úspěšným evropským turné, šlo o jejich první živá vystoupení mimo Švédsko.

   Na jaře 1990 dobývá hitparády (a především v USA) balada It Must Have Been Love z filmového trháku Pretty Woman s Julií Roberts a Richardem Gerem v hlavních rolích. Jak ukázal čas patří tato písnička mezi ty absolutně největší hity.

Úspěch pokračuje s Joyride

   Již třetí album s názvem Joyride stejně jako předchůdce slaví obrovské mezinárodní úspěchy. Dokonce jěště větší. Svědčí o tom více než deset milionů prodaných nosičů během jednoho roku. O tento úspěch se zasloužily skladby jako titulní Joyride, Fading Like A Flower, The Big L, Church Of Your Heart a Spending My Time.

   Pro toto album udělali Per s Marií světové turné nazvané Join The Joyride, dlouhé rok a půl a čítající 108 vystoupení. Začali v Kanadě. Dostali řadu ocenění. Např. Za skladbu Spending My Time doslali ocenění od firmy BMG za nejlepší singl roku. Od mnoha časopisů apod. Během turné vzniká jedinečný projekt...

Tourism

   Toto album vzniklo na podzim roku 1992 díky turné Joyride. Roxette využili některých písní z koncertů a dosadili je na toto album. Jsou to např. The Look, Joyride, It Must Have Been Love, Here Comes The Weekend. Zbytek doplnili novými písněmi.

   Jasně největším hitem se stal singl How Do You Do!, který patřil k tomu nejlepšímu v druhé polovině roku 1992 a stal se dokonce obrovským hitem i na všech diskotékách, což určitě nikdo od popové skupiny nečekal.

   Dalšími videoklipy byly Fingertips 93 a Queen Of Rain. Také díky nim se tohoto alba prodalo za necelý rok více než pět miliónů kusů!

   V roce 1992 se také objevil na hudební stanici MTV Roxette - Weekend, ve kterém byla obsažena celá historie skupiny a také všechny videoklipy aj.

Období Unplugged

   V roce 1993 si dali Marie s Perem malý oddech a zaměřili se poněkud více na soukromý život. Přesto ale pořádali akustické koncerty - unplugged.

   Pro film Super Mario Brothers vydali nový singl Almost Unreal a novou verzi hitu Cinnamon Street.

Čas na soukromý život

   V posledních letech prošla Marie několika vztahy, ale ty vždy ztroskotaly ze stejného důvodu: protože Marie stále koncertovala.

   Až s tím posledním mužem našla své štěstí. Jmenuje se Micke Bolyos a 29. 3. 1993 se jim narodila holčička - Inez Josefin. Teď již mají děvčátka dvě! O rok později si Marie a Micke řekli své ano. Oba doufají, že jim to spolu dlouho vydrží, neboť i Micke je zainteresován do oblasti pop-music.

   Také Per se oženil. A to 23. 8. 1993 s jeho dlouhodobou přítelkyní Asou Nordin, se kterou se seznámil na jedné party v roce 1982 v rodném Halmstadu. Jejich svatební cesta se prý nekonala, neboť se prý dost nacestovali na turné Joyride! Asa a Per jsou rodiči chlapečka, který se jmenuje Gabriel Titus. Narodil se 5. srpna 1997.

Opět na scéně s Crash! Boom! Bang!

   Po delší odmlce se Roxette vracejí na hudební scénu a to velmi razantně singlem Sleeping In My Car. Ten je rovněž 1. singlem jejich nového alba. Hned po vydání se Per s Marií dostali opět na přední příčky všech hitparád.

   V rozhovorech poděkovali svým fanouškům, kteří, i přes delší odmlku, jim zanechali svou přízeň.

  Po úvodním singlu vychází Roxette 11. 4. 1994 na celém světě už jejich páté album s názvem Crash! Boom! Bang!. O měsíc později vychází i druhý singl. Je to titulní skladba tohoto alba. Videoklip Crash!Boom!Bang! stál více než milion marek. Natáčel se s použitím nejnovějšího počítačového programu - je natočen jakoby jediným záběrem kamery. Marie se prochází po schodech, kde potkává různé osoby a na pozadí se prolínají barvy, které vytváří Slunce - od ranních červánků po západ a noc. Vše je samozřejmě trik - při natáčení je Marie na schodech sama a všichni, jež potkává, jsou přidáni počítačem, a to dokonce tak, že jsou zpomaleni. O to byla práce těžší, ale výsledkem je opravdu hezký klip.

   Vydání tohoto alba využila hudební stanice MTV a opět vysílá žádaný Roxette - Weekend. Oba dva - Per i Marie - si speciálně k tomuto albu změnili image. Marie si nechala ostříhat vlasy na ježka a Per naopak si je nechal dlouhé až na ramena.

   Toto nové album se začalo natáčet už po skončení turné Joyride. Nahrávalo se v různých nahrávacích studiích ve Švédsku a Anglii a také na slunném ostrově Capri, kde panovala krásná pohoda. Také toto album, jakož i minulé, se stalo během několika dnů jedním z nejprodávanějších na celém světě.

Fámy

   V srpnu 1994 byl vydán nový singl s názvem Fireworks. Byl k němu natočen výborný videoklip a brzy se dostal do hitparád.

   Objevila se velmi nepříjemná zpráva ba přímo šokující: Marie chce prý za rok skončit se svou hudební kariérou! Tato věc se však ukázala jako nepravdivá, Marie si chce udělat jen malou přestávku pro svou malou dcerku Josefínu. Totéž chce udělat Per se svou Asou.

   V této době také začalo odpočítávání na světové turné Crash! Boom! Bang! World Tour 94-95. Jakmile se to dozvěděli fanoušci, okamžitě začali kupovat vstupenky na koncerty a ty byly za několik dní téměř vyprodány!

   Po nepravdivé zprávě, kterou napsaly švédské časopisy, o odchodu Marie z Roxette, se objevily další fámy. Marie prý čeká už druhé dítě a Per s Asou také! Opět to ale byla lež, jak uvedl Per, pouze snaha vytřískat co nejvíce peněz ze čtenářů časopisů ve Švédsku. Obě dámy si přály mít totiž sice dítě, ale až po skončení světového turné.

Turné se blíží

   Per si pořídil Harley, pro kterou vytvořil písničku Harleys & Indians.

   Roxette něčím fanoušky v roce 1994 překvapili. Poprvé ve své devítileté historii si přizvali ke svým koncertům předkapelu. Objevil ji Per při návštěvě univerzity v Lundu. Kapelu, která se jmenuje Brainpool, tvoří čtyři mladíci. Perovi se velmi zalíbila jejich hudba a proto jim dal takovou šanci. Také díky němu vychází jejich debutové CD s názvem Soda. A proč díky Perovi? Per vlastní totiž malou firmičku Jimmy Fun Music, ve které vydává písně.

Turné odstartovalo

   Opravdu 7. 9. 1994 začalo světové turné v té době již hvězd první velikosti Pera a Marie.

   První z několika desítek koncertů po Evropě se uskutečnil ve finských Helsinkách před více než 6000 fanoušky. Roxette odehráli 23 písní. Z toho je 10 z jejich nového alba a zbývající část tvoří jejich největší hity. Oba interpreti zařadili do své show také coververze písní od Blondie a od skupiny The Byrds.

   Všechny koncerty začaly písní, která se stala hitem roku 1994 - Sleeping In My Car. Po této písni čekalo fanoušky ještě plných 110 minut perfektní muziky!

Roxette in Prague

   Konečně se 26. 10. 1994 splnil sen všech fanoušků Roxette v České republice. Jejich oblíbené duo zde totiž poprvé živě koncertovalo! Tisíce z nich se sjížděli do Prahy, aby mohli shlédnout velkou show, která měla začít ve 20 hodin v pražské Sportovní hale. Už 8 hodin před vystoupením se před ní tlačily zástupy lidí, zvědavých na světoznámé Švédy.

   V 19:40 organizátoři vpustili konečně mnohatisícový dav do areálu. Hala se zaplnila během necelých 20 minut a to je její kapacita přes 20 000 lidí! Všechny byly ochotni obsloužit i spousty pořadatelů, kteří tu odvedli opravdu dobrou práci.

   Přesně ve 20.15 se na jevišti objevili 4 mladíci, kteří měli dělat slavným seveřanům předkapelu - Brainpool. Hráli celkem dobrou, napůl rockovou muziku, která byla ale podle většiny kritiků věrně odposlouchána od anglické. Přesto určitě svým výkonem nezklamali. Odehráli asi 10 písní.

   V 21.19 se v celé hale setmělo. Všichni přítomní začali být děsně napjatí ...

   Světla se najednou rozsvítila a všichni mohli spatřit Pera s Marií na jevišti. Společně s rozsvícením světel se halou rozlehl hit Sleeping In My Car. Každý začal štěstím a nadšením křičet, dupat, tleskat ..., takže z této úvodní písničky téměř nikdo neměl nic. Ale to koneckonců nikomu nevadilo, naopak. Všichni si uvědomili tu atmosféru a byli v tu chvíli jako jedna rodina Roxette!

   Pak následovaly staré osvědčené hitovky střídané novými písněmi. A tak mohli fanoušci slyšet hity jako např. Dressed For Success, Almost Unreal, Joyride, It Must Have Been Love, Listen To Your Heart, The Look, Dangerous, Fading Like A Flower a výčet by mohl ještě pokračovat.

   Původně měli fanoušci slyšet jen sedmnáct písní, ale publikum nechtělo světoznámé duo pustit a tak show pokračovala dále. Celkem Per s Marií odehráli 24 písniček.

   Úplně poslední byl nový singl, který Roxette poprvé živě představili právě přítomnému pražskému publiku - Run To You. Koncert skončil ve 23.30 - trval tedy více než 2 hodiny!

   Předposlední písní byla balada Go To Sleep, kterou obvykle Marie věnuje své dcerce Josefíně. V Praze ji však věnovala obecenstvu za fandění. A bylo vidět, že je velmi dojata za jeho přízeň.

   Příjemné překvapení čekalo Roxette druhý den, 27. 10. 1994, v den, kdy měli v Praze vystoupit na svém druhém koncertu. Podařil se jim totiž v ČR husarský kousek: za necelý půlrok se tu totiž prodalo přes 15 000 kusů jejich novinkového alba! A to se stále ještě dobře prodává (o měsíc později získali v sousedním Rakousku Platinovou desku za 50 000 prodaných desek!).

   Mimochodem: Dva koncerty za sebou udělali Roxette jen na jednom místě a to v Praze. A i když se lístky na 2. koncert začaly prodávat teprve 14 dní před koncertem 26. 10. byla i tato druhá show beznadějně vyprodána!

   11. 11. 1994 vyšel ROXETTE již 4. singl z alba Crash! Boom! Bang! - Run To You. Je to takový černobílý snímek o jejich životě na světovém turné. Videoklip je proložen i barevnými částmi natočenými samotnými Perem nebo Marií.

Turné a úspěch na Východě

   Rok 1994 strávili Roxette především na koncertech v Evropě, kde jich měli kolem 45. Navštívilo je přes půl milionu lidí a tak se turné stalo nejúspěšnější koncertní šňůrou podzimu. Na Vánoce a Nový rok byli Per s Marií u svých rodin, ale poté už byli zase v čilé práci. Začátkem února 1995 totiž zahájili turné po Japonsku, Číně atd., čili po dálném východě.

   O jejich oblibě zde svědčí i to, že album Crash! Boom! Bang! se zde hned první týden prodávání dostalo do TOP 5, což je rekordní úspěch, neboť to se zatím žádnému neasijskému interpretovi nepodařilo!

Vulnerable

   Další, v pořadí už pátý, singl ze svého alba CBB vydali Roxette v únoru 1995, přesněji řečeno, jeho světová premiéra byla 25. 2. 1995 na hudební stanici MTV. Píseň s názvem Vulnerable je velmi romantická a příjemná na poslech. Vznikla těsně po ukončení turné Joyride na podzim roku '92. Per a Marie ji ale nechtěli dát na album Tourism, které vycházelo právě v té době, ale chtěli ještě počkat na její vydání s tím, že ji vylepší. A zdá se, že se jim to podařilo velice dobře.

Čas na ohlédnutí

   V roce 1995, přesně 23. 10., vychází Roxette nové album. Obsahuje jejich největší hity a k tomu ještě navíc čtyři novinky - You Don´t Understand Me, June Afternoon, She Doesn't Live Here Anymore a I Don't Want To Get Hurt, které postupně měly vyjít jako singly.

   Videoklip k prvně jmenované písni byl černobílý a velice zdařilý - byl inspirován životem potulných divadelníků. Písnička slavila velké úspěchy v celé Evropě, kde dobývala několik týdnů špičky všech hitparád.

   Druhý singl - June Afternoon je návrat do 60. let. Je velmi barevný a rozmarný.

Toto výběrové album se velmi dobře prodávalo a potěšilo jistě všechny příznivce Pera a Marie.

¿Habla espaňol?

   V roce 1996 vydali seveřané novou desku se svými nejúspěšnějšími baladami pod jménem Baladas En Espaňol. Jak už sám název napovídá jde o verze starších písní, nyní nazpívané ve španělštině.

   Byl to velice dobrý nápad, neboť v té době se začali prosazovat interpreti z Latinské Ameriky se svými temperamentními songy, nemálo zpívanými pro světovou hudbu netypickým jazykem - španělsky.

   Jako singly vyšly dvě písně, k nimž byly natočeny romantické videoklipy Un Dia Sin Ti (Spending My Time) a No Se Si Es Amor (It Must Have Been Love).

Opětovné vydání prvého alba

   Jelikož si Roxette udělali přestávku od perné práce na mnohá přání fanoušků znovu vydali v roce 1997 album Pearls of Passion. Obsahuje všechny minulé písně, ale navíc k nim byly přidány ještě předělávky některých z nich nebo dosud nevydané songy. Jistě pěkný dárek!

Dlouhé čekání se vyplatilo!

   Jak už bylo dříve řečeno, Roxette si po dlouhou dobu popřáli volno. Po celý rok 1998 o nich nebylo téměř nic slyšet, ale koncem listopadu 1998 se začalo cosi dít... Jako předzvěst se na internetu objevilo vánoční přání Marie a Pera všem svým fanouškům.

   A je to tady! Přesně prvního února vyšel nový, dlouhoočekávaný singl Wish I Could Fly, což byla první vlaštovka z jejich nového alba. To se jmenovalo Have a Nice Day! a spatřilo světlo světa hudebního v pondělí, 22. února 1999. Je to skladba ve starém dobrém stylu a držel se několik týdnů na vrcholcích všech hitparád.

   Ale většina ostatních písniček má mnohem modernější a pro Roxette do té doby neobvyklý styl. A tak vzniklo překvapivé, ale opět skvělé album. To se velice dobře prodává po celém světě - svědčí o tom více než jeden milión prodaných nosičů za necelý měsíc!

Další singly z alba HAND!

   Bohužel, kvůli neshodám s vydávající a podpůrnou firmou EMI o to, která píseň a kdy bude vydána jako singl následující po Wish I Could Fly, došlo k tomu, že byl vydán nový singl Anyone a kvůli špatné propagaci se neví přesně kdy a kde. K němu byl natáčen videoklip v Portugalsku. Tato překrásná balada asi nejvíce utrpěla na neshodách, neboť na žebříčcích příliš velký úspěch nezaznamenala. Tento singl byl mj. poškozen i tím, že bylo zakázáno britskou MTV vysílání jeho videoklipu, který měl podle ní navádět k sebevraždě! To samozřejmě silně ovlivnilo jeho prodej, protože byl prezentován velmi málo.

   Ve stejném zmatku, asi o 3 měsíce později, byl na pulty vypuštěn nový singl k energické písničce Stars. Ta, přestože byla vydána o prázdninové okurkové sezóně, zaznamenala nebývalý úspěch. Je to skladba ve stylu moderní elektronické hudby a tak zaujala i do té doby odpůrce Roxette. Stal se z ní velký rádiový hit, jenž okupoval dlouhou dobu první příčky hitparád, ale bohužel videoklip k této písni se příliš nezdařil.

   Někteří fanoušci by možná uvítali návrat ke kořenům, ale jistě nakonec pochopili, že vývoj jde neustále kupředu a tak proč se opakovat, když může vzniknout něco nového a skvělého jako je právě album HAND!

Nové album ROOM SERVICE

   První singl s tohoto alba s názvem The Centre Of The Heart se na dlouhou dobu stal nejhranější skladbou v rádiích v mnoha zemích včetně Česka. Tímto albem se Roxette vrací částečně do doby největšího úspěchu Joyride apod. Nicméně i skladby nového stylu HAND si našli své místo.

   I druhý singl Real Sugar bodoval v žebříčcích hitparád i v rádiích. Vyšel již i třetí romantický singl s názvem Milk And Toast And Honey.

   V souvislosti s tímto albem se Marie a Per vydali na světové turné pod názvem Room Service Tour 2001. V jeho rámci se uskutečnilo 28 koncertů. A v úterý 9.10.2001 zavítalo i do Prahy. Je to velký comeback ROXETTE na světovou hudební scénu!

Roxette se vrátili do Prahy

   Koncert v Praze byl opravdu skvělý. Konal se ve sportovní hale na výstavišti. Funkce předkapely se zhostila česká skupina Kryštof, která v té době odstartovala svůj průlom do hitparád skladbou Lolita. A dnes patří k nejúspěšnějším kapelám v Česku.

   Marie a Per nastoupili na pódium až po dlouhém čekání a vzývání svých fanoušků. Show začalo velkolepě a po celou dobu byl doprovázen mnoha světelnými efekty a videoprojekcí. Během programu zahráli svoje nejslavnější skladby. Střídali se rockové skladby s baladami. Mezi nejpůsobivější části koncertu patřilo bezesporu část, kdy se setmělo a  poté jen v záři lampiček zahráli Marie a Per některé své balady unplug.

   Po přestávce koncert gradoval. Byl to neopakovatelný zážitek.

Oh, Marie

   V září 2002 se stala strašná příhoda. Marie upadla ve své koupelně a byla převezena na ošetření a pozorování do nemocnice. Původně se předpokládalo, že šlo jen o přepracování. Po vyšetření však vyšlo najevo, že Marie má v hlavě nádor. Tato zpráva zastihla všechny jako blesk z čistého nebe. Tisíce fanoušků z celého světa vyjadřovali svoji ohromnou podporu v jejím velkém soukromém boji. Mnoho akcí muselo být odřeknuto a všichni jen čekali jak to dopadne. Po operaci se Marie rychle zotavuje a všichni si přejí, aby ta hrozná noční můra skončila.

A Thing About You

   V kontextu závažných událostí se vydání výběrového alba The Ballad Hits stalo až druhořadou záležitostí. Ale i tak to znamenalo velký úspěch. Novinková skladba A Thing About You začala dobývat hitparády a rádia po celém světě. A rozhodně je důstojným pokračovatelem balad, které ROXETTE tak proslavili.

   Na jaře 2003 bylo vydáno další výběrové album. Tentokrát s nejslavnějšími popovými skladbami The Pop Hits.

Blýskání na Zlaté časy

   Během roku 2004 se začalo blýskat na zlaté časy. Ale težko říci, zda pro Roxette. Perova skupina Gyllene Tider (v překladu Zlaté časy) se dali při příležitosti 25 let od vzniku opět dohromady a nahráli novou desku Mazarin. Když se vydali se na turné, nikdo netušil, jak ohromný úspěch bude mít. I když se koncerty konali pouze ve Švédsku a celé album je ve švédštině stalo se s takřka 500 tisíci návštěvníky druhé nejúspěšnější evropské turné roku 2004. Do Švédska zamířili příznivci Perovi hudby z celé Evropy a dokonce i mimo ni.

   Na podzim 2004 vydala společně se svým manželem novou desku i Marie. Je anglicky zpívaná a jmenuje se příznačně - The Change. Je to velmi dobrá zpráva, protože to znamená, že Marie už našla sílu k práci. Nicméně, co to bude znamenat pro Roxette se neví.

Rox Box - další návrat

   Tak se jmenuje velký souhrn největších hitů, nikdy nevydaných skladeb, všech videoklipů, unplug koncertu a novinkových písní, které by mělo, co nevidět, vyjít. Návrat Gyllene Tider ukázal, že Perova muzika je stále velmi populární. A tak se dostalo i na návrat Roxette. Kolikátý již ...

Něco ze soukromí Marie a Pera

Marie Fredriksson se narodila 30. 5. 1958 v Ostra Ljungby ve Švédsku. Je vysoká 167 cm, má blond vlasy a hnědé oči. Má přezdívku Majsan.

   Marie už od malička ráda zpívala. Před nástupem do ROXETTE nosila dlouhé hnědé vlasy, oblékala ve stylu hippie a angažovala se v mírovém hnutí. Byla členkou skupiny Mammas Barn (Maminčiny Děti).

   Ve Švédsku na sebe upozornila také úspěšnými sólovými alby. Např. Het Vind, Den Stantiga Resan, Den Sjunge Vagen nazpívanými ve švédštině.

   Její láskou je teď malá dcerka Inez Josefin a té věnuje většinu svého volného času. Je velmi ráda, že se jí podařilo spojit svou profesionální dráhu společně s mateřskými povinnostmi.

   Při jednom z rozhovorů se přiznala, že má ráda pivo, hlavně to plzeňské. Z jídel má nejraději švédské speciality, ale nepohrdne ani čínou a těstovinami. Jediné co ale prý nejí, jsou ryby.

Per Gessle se narodil 21. 1. 1959 v Halmstadu ve Švédsku. Je vysoký 183 cm, má hnědé vlasy a zelenohnědé oči. Má přezdívku Pelle.

   Per už od dětství skládal písničky a velmi brzy začal hrát se svými kamarády ve skupině. S tou hrál ale pouze příležitostně při různých oslavách a akcích. Ve svých 16 letech založil skupinu Gyllene Tider (Zlaté Časy) a ještě v témže roce získal nahrávací kontrakt. Tato skupina byla ve Švédsku velmi úspěšná, koneckonců o tom svědčí i úspěch singlů Flickorna pa TV, Det Hjarta Som Brinner nebo Sommartider. Per orientoval i na sólovou dráhu a tak vznikla alba Per Gessle a Scenner. Mimochodem, Per byl a je spoluautorem mnoha LP ze Skandinávie a nejen odtud.

 Je to úplný fanatik do muziky. Jeho zálibou je sbírání kytar, jichž má doma přes čtyřicet a stále přibývají. Má taky rád auta a sám vlastní čtyři. Na podzim 1994 si pořídil motorku Harley a společně se svou manželkou Asou s ní projel celé Švédsko!

Discografie Roxette

Pearls of Passion

rok vydání l986

vydáno pouze v Kanadě a Švédsku

12 skladeb (asi 48 minut)

vydány 4 singly

Obsahuje i první píseň Roxette vůbec Never Ending Love.

Dance Passion

rok vydání 1987

vydáno pouze ve Švédsku

7 skladeb (asi 38 minut)

Look Sharp!

rok vydání l989

během 1 roku se prodalo více než 8 miliónů kopií po celém světě

13 skladeb (asi 55 minut)

vydáno 5 singlů

Obsahuje průlomovou skladbu The Look, jednu z nejlepších v celé kariéře.

Joyride

rok vydání 1991

za 1 rok se prodalo přes 10 milionů kopií po celém světě

15 skladeb (asi 55 minut)

vydáno 5 singlů

Titulní píseň Joyride už definitivně Roxette proslavila.

Vzniklo 1. celosvětové turné Join The Joyride!

Tourism

rok vydání 1992

za jeden rok prodáno přes 5 milionů kusů po celém světě

16 skladeb (asi 70 minut)

vydány 3 singly

Zahrnuty nejen nové singly, ale také živé nahrávky pořízené při turné Join The Joyride!

Obsahuje diskohit How Do You Do!.

Crash! Boom! Bang!

rok vydání 1994

prodáno přes 4 milióny kopií po celém světě

16 skladeb (přes 60 minut)

vydáno 5 singlů

Hit Sleeping In My Car ovládl hitparády.

Vzniklo 2. celosvětové turné Crash! Boom! Bang! V jeho rámci se odehrály i 2 koncerty v Praze!

Favourites From Crash! Boom! Bang!

rok vydání 1994

vydáno spíše pro reklamní účely

Roxette Rarities

rok vydání 1995

vydáno pouze v Ásii a Brazílii

12 skladeb (asi 52 minut)

Obsahuje unplugged verze hitů a jiné rarity.

Don´t Bore Us - Get To The Chorus! (Roxette´s Greatest Hits)

rok vydání 1995

za prvních 10 měsíců prodáno přes 4 milóny kopií po celém světě

14 největších hitů + 4 novinky (asi 75 minut)

všechny novinky vydány jako singly

Obsahuje singlové verze všech písní.

Baladas En Espaňol

rok vydání 1996

12 skladeb ve španělštině (asi 50 minut)

Texty k písním napsal Luis G. Escolar.

znovuvydání Pearls of Passion

rok vydání 1997

zahrnuje původní písně a 7 bonusů

Have A Nice Day!

rok vydání 1999

14 skladeb

za první měsíc prodáno přes milion nosičů po celém světě!

Room Service

rok vydání 2001

12 skladeb (13 na japonské verzi)

The Ballad Hits

rok vydání 2002

15 skladeb (13 nejznámějších balad + 2 novinky)

V limitované edici je navíc přidáno EP se 4 nikdy neuveřejněnými písněmi.

The Pop Hits

rok vydání 2003

15 skladeb (13 nejznámějších rock&pop + 2 novinky)

Singly skupiny Roxette

- [1986] Neverending Love

- [1986] Soul Deep

- [1986] Goodbye To You

- [1987] I Call Your Name

- [1987] I Want You

- [1987] It Must Have Been Love

(Christmas For The Broken Hearted)

- [1988] Dressed For Success

- [1988] Chances

- [1988] Listen To Your Heart

- [1989] The Look

- [1990] Dangerous

- [1990] It Must Have Been Love

- [1991] Joyride

- [1991] Fading Like A Flower

- [1991] The Big L.

- [1991] Spending My Time

- [1991] Church Of Your Heart

- [1992] How Do You Do!

- [1992] Queen Of Rain

- [1993] Fingertips '93

- [1993] Almost Unreal

- [1994] Sleeping In My Car

- [1994] Crash! Boom! Bang!

- [1994] Fireworks

- [1994] Run To You

- [1995] Vulnerable

- [1995] You Don't Understand Me

- [1995] The Look '95

- [1996] June Afternoon

- [1996] She Doesn't Live Here Anymore

- [1996] Un Dia Sin Ti

- [1997] No Se Si Es Amor

- [1999] Wish I Could Fly

- [1999] Anyone

- [1999] Stars

- [1999] Salvation

- [2001] The Centre Of The Heart

- [2001] Real Sugar

- [2001] Milk And Toast And Honey

Soundtracky

* The Look, Dangerous ve filmu Zázrak ve Valby

* It Must Have Been Love ve filmu Pretty Woman

* Joyride v seriálu Beverly Hills 902 10

* The Look v seriálu Baywatch

* Almost Unreal ve filmu Super Mario Bros.

* Crash! Boom! Bang! ve filmu Never Ending Story III

* It Will Take A Long Long Time ve filmu Runaway Bride (pokračování filmu Pretty Woman)

Sólová alba a singly

Marie

alba:

- [1984] Het Vind

- [1986] Den Sjunde Vĺgen

- [1987] Efter Stormen

- [1992] Den Standiga Resan

- [1996] I En Tid Som Vĺr

Per

alba:

- [1983] Per Gessle

- [1986] Scener

- [1992] Pĺ Vag 1982-86

- [1997] The World According To Gessle

singly:

- [1997] Do You Wanna Be My Baby

- [1997] Kix

- [1997] I Want You To Know